Szőcs Géza
grafikusművész

szocsg@gmail.com

www.facebook.com

+36 30 295 3366

Vásárosnaményban született 1967. szeptember 24-én.

Művészeti tanulmányait a soproni egyetem képzőművészeti szakkörében alapozta meg. Mesterének vallja a nyíregyházi Horváth János festőművészt, Soltra E. Tamás szobrászművészt, valamint Vásárhelyi Antal grafikusművészt. 
Szőcs Géza 1992 óta rendszeres kiállítója országos és nemzetközi szakmai kiállításoknak, számos egyéni és csoportos tárlaton mutatkozott be a művészetkedvelő közönségnek. Művei a Nógrádi Történeti Múzeumban, a Miskolci Galériában, a dunaszerdahelyi Kortárs Magyar Galériában, illetve a Sapporo Grafikai Gyűjteményben találhatóak. Rézkarcok mellett szitanyomatokat, fotóemulziós eljárásokat is készít. 

Szőcs Géza grafikusművész 1996-tól tagja a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének, 1998-tól a Magyar Grafikusművészek Szövetségének, 1999-től a Magyar Rézkarcolóművészek Egyesületének, 2010-től tagja az Art Flexum Egyesületnek, valamint kuratóriumi tagja a Győri grafikai műhelynek. 2001-től 2010-ig vezette a Barcsi Nemzetközi Művésztelep rézkarc műhelyét és tagja volt a KAPOS-ART művészeti Egyesületnek.

Az évek folyamán rendszeresen részt vett hazai és nemzetközo művésztelepeken. 1994 és 1998 között a Hejcei Nemzetközi Művésztelepen, majd 2003 és 2006 között a Gyermelyi Művésztelepen, ezt követően 2007-ben a nyíregyházi III. Nemzetközi fametsző művésztelepen, 2008-ban pedig a Ceredi Nemzetközi Művésztelepen alkotott. 
Szőcs Géza grafikusművész 2008 és 2013 között grafikát tanított a Nyugat-magyarországi Egyetem Savária Egyetemi Központ Rajz Intézeti Tanszéken.  
2010-től rendszeresen részt vesz az Art Flexum által szervezett művésztelepeken. 2011-től kiállításokat szervez a Torony Galériában. 2012-ben és 2014-ben Gyergyószárhegyi művésztelepen vett részt.

A grafikusművész munkásságát számos díj és elismerés koronázza. 1997-ben a Soproni XIV. Őszi Tárlat, a Soproni Sörgyár különdíjában részesült. Szintén 1997-ben a Megyei Őszi Tárlat, Sopron Önkormányzatának díját vehette át, ezt követően 1998-ban Salgótarján IX. Országos Rajz Biennálé Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának díjával tüntették ki. 1999-ben a Megyei Őszi Tárlat, Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének díját vehette át, majd 2002-ben a Groteszk Országos Képző- és Iparművészeti kiállítás Magyar Grafikusművészek Szövetségének díjában részesült, és szintén ebben az évben a Megyei Őszi Tárlat Győr-Moson-Sopron megyei nagy díjjal méltatták.
2003-ban a Közép-Európai Nemzetközi Mail- Art Triennálé Nívódíjávaé jutalmazták alkotását, majd 2008-ban a 24. Miskolci Grafikai Triennálé – Magyar Grafikusművészek Szövetségének díját kapta meg. 2022-ben Sopron város emlékérmét adományozzák számára művészi tevékenységéért és a Torony Galéria kiállításainak megvalósitásáért

Szőcs Géza önálló tárlatai közül említésre méltó az 1995-ös debütáló kiállítása, melyre a soproni Erdészeti Múzeumban került sor. 1997-ben a budapesti MU szinház, Art Nich összművészeti akció keretében mutatta be alkotásait.
2003-ban a győri Kortárs Művészeti Múzeum Váci Gyűjteményében kerültek kiállításra grafikái. Szintén 2003-ban a budapesti Ferencvárosi pincegalériában állította ki a Fénylő képek-transzparencia c. alkotássorozatát. 2006-ban pedig a budapesti ÖKO Galériában került bemutatásra egyéni kiállítása. 

Szőcs Géza grafikái Európa-szerte bemutatásra kerültek csoportos kiállítások, hazai és nemzetközi biennálék és triennálék keretében,

Szőcs Géza grafikusművész méltatása:

“Bár a soproni grafikusművész kiállításcíme, „Mindennel lehet játszani”, az enfant terrible-t és az individu infantile-t is az ember eszébe juttathatja, sietnünk kell kijelenteni, hogy Szőcs Géza komoly játékos, kiérlelt anyagot vonultat fel ismét, talán csak a címválasztás túl „játszi” kissé. Az érlelés fontos ismérve alkotói tevékenységének, hosszasan vallatott témák és a végsőkig körüljárt motívumok jellemzik. De alakzatait nem összeszedi, hanem maga kreálja, aztán megosztja velünk a forma evolúcióját, a keresés, az alakulás stációit. Többek között ebben rejlik Szőcs munkásságának mélysége, ereje.
Szőcs Géza az ország egyik legkeletibb feléről, a Nyírségből érkezett az ország legnyugatabbi végébe, erdőmérnökként került talán először az anyaggal, a természet elvont esztétikumával szoros kapcsolatba. Sok hazai és külföldi grafikai megmérettetés szereplője, a Barcsi Nemzetközi Művésztelep rézkarcműhelyének vezetője, a Győri Grafikai Műhely kuratóriumi tagja, aki makacs következetességgel ragaszkodik tradicionális műfajokhoz is, melyeket új utakon, egyéni látásmódban művel (kisgrafika, ex libris). A tenyérnyi léptékű intim grafikától a monumentális nyomat-installációkig kiterjed képi nyelvezetének szótára. Szőcs Géza munkássága mélyen gyökerezik térben és időben egyaránt: „geometrijátékai” az ókori Egyiptom piramisainak születését és geometriába merevített világunk mozgásfázisait is hordozzák. De nem a mértannal küzd, hanem a káoszból előfeszülő világ-húrok, tengelyek heroizmusát, az alakuló kozmoszt dokumentálják képei. Munkássága egyszerre rokona a bolygókat geometriájával „összefűző” Keplernek és világ-kerekekben „forgó” indiaiaknak. Szőcs nem pusztán gondolkodik a formák tökéletessége felől, hanem alámerül bennük, át akarja érezni lényegüket, bábáskodik saját matematikája születésénél.”


Szőcs Géza galériája